Arv og evolusjon

Hvorfor er det så mange ulike arter på jorden? Hvordan kan evolusjon forklare det biologiske mangfoldet?

  • Antall: Inntil 30 elever
  • Tidspunkt: Onsdag og fredag
  • Varighet: 90 min
  • Målgruppe: Videregående
  • Fagområder: Naturfag

Hva skjer i dette læringstilbudet?

Vi starter timen med å se på arv av egenskaper. To puffhaler (Zea caudatum) som er heterozygote for alle egenskaper, skal formere seg. Det skal elevene hjelpe dem med, samtidig som de lærer litt om hvordan egenskaper nedarves og jobber med både genotyper og fenotyper.

Ved bruk av perler(individer) og tekstil(vegetasjon) skal elevene simulere naturlig seleksjon ved å vise hvordan miljømessige forhold kan påvirke overlevelsen til enkeltindivider i en populasjon. Populasjon blir utsatt for predatorer, og bare de heldige individene som overlever får reprodusere seg. Miljøet veksler mellom to ulike typer vegetasjoner, og elevene undersøker hvordan vegetasjonen påvirker hvilke individer som overlever.


 

Elevene lærer mer når de er forberedt

Alle læringsprogram på VilVite har tilgjengelig for- og etterarbeid. Finn utvalgte artikler og aktiviteter knyttet til Arv og evolusjon på VilViteMer.

VilViteMer: For- og etterarbeid til Arv og evolusjon

Tilknytning til læreplan

Naturfag Vg1 ST: Kompetansemål
- beskrive DNA og hvordan egenskaper arves, og gjøre rede for hvordan arv er en forutsetning for evolusjon
- gjøre rede for hvordan klimaendringer påvirker evolusjon, utbredelse av arter og biologisk mangfold


Biologi 2: Hovedområde evolusjon
- forklare korleis den genetiske samansetjinga i populasjonar blir endra gjennom mutasjonar, naturleg seleksjon, genetisk drift, genflyt, horisontal genoverføring og endring av kromosomtal

Mer informasjon

Les om lærers rolle, avtalekoder, og annen relevant informasjon på denne siden.

Nyhetsbrev fra VilVite?

Hva ønsker du oppdateringer om?
Er du også interessert i?

Oversikt over avtaler og avtalekoder

Kommune Avtalekode For hvem Avtaleperiode Avtalestøtte
Bergen BERG1001 1.-10. trinn inkl SFO 2025/26 Inngang dekkes for private og offentlige skoler.
Øygarden kommune ØYGA1001 1.-10. trinn inkl SFO 2025

Inngang dekkes for private og offentlige skoler

Tysnes kommune Tysnes1001 1.-10. trinn 2025/26 Offentlige skoler
Gulen kommune Gulen1001 1.-10 trinn 2025 Grunnskoler
Alver kommune Alver1001 1. – 10. trinn og førskolebarn 2025 Grunnskoler + førskolebarn
Vestland
fylkeskommune
VEST1001 VG1, VG2 og VG3 2025/26 Inngang dekkes for private og offentlige skoler.
Høgskolen
på Vestlandet
HØGS1001 Lærerstudenter 2025/26

Inngang dekkes dersom besøket er bestilt i regi av skolen.

 

Hovedsponsorer for VilVite