Havplaneten har åpnet!

Den 23. juni åpnet Havplaneten på VilVite

I Havplaneten inviteres du med på en reise fra tareskogen langs kysten, via det mystiske dyphavet og inn i fremtidens hav. Underveis kan du utforske hvordan havet henger sammen med livet på jorden – og hvorfor det er så viktig for oss alle.

Havplaneten byr på 13 nye interaktive installasjoner og 17 aktiviteter som inviterer til utforsking og deltakelse. Her kan du blant annet:

  • styre din egen undervannsrobot
  • klatre blant gigantiske maneter
  • lage musikk med ekte lydopptak fra havet
  • utforske utfordringer og muligheter i fremtidens hav

Havplaneten er en del av VilVites bidrag til FNs havtiår. Målet er ikke bare å lære om havet, men å vekke nysgjerrighet, skape engasjement og inspirere barn og unge til å utforske spørsmålene som fremtidens hav reiser.

Havplaneten er blitt til gjennom et bredt samarbeid mellom VilVite og engasjerte partnere fra næringsliv, stiftelser og offentlig sektor. Sammen har vi skapt en utstilling som gir barn og unge mulighet til å oppleve, utforske og lære mer om havet og dets betydning.

Vi retter en stor takk til alle våre samarbeidspartnere som har gjort Havplaneten mulig:

Equinor, Vestland fylkeskommune, Sparebanken Norge, Abraham Odfjells stiftelse, Sparebankstiftelsen SR-Bank, Stiftelsen Neptun, Bergen Havn, GC Rieber Fondene, DNB, Grieg Foundation, DOF, Eviny, Statkraft, Oluf Bjørneseth og Hustru Marie Bjørneseth Født Knudsens Fond Til Bergen Bys Vel, Bergen Børsfond, H. Westfal-Larsen og Hustru Anna W Larsens Almennyttige Fond, Bergen kommune, Odfjell SE og Bergen Rederiforening.

Les mer om Havplaneten her

Vil du vite mer om Havplaneten? Ta kontakt. 

Marte Mjånes Torkildsen

Utstilling - Markedsføring - Kommunikasjon - Skole

Hovedsponsorer for VilVite